Jarní počasí, které se podobalo spíše zimnímu, pozdrželo vypouštění netopýrů a ježků a ani květen návratu zvířat zpět do volné přírody nepřál. „Nakonec se akce podařila a ve třetím májovém týdnu jsme vypustili bezmála patnáct ježků a kolem dvacítky netopýrů, kteří zimovali v prostorách naší záchranné stanice v Pavlově,” prozradil ředitel Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát.
Už v březnu jsme do přírody vypustili v zimě vyhladovělé a zraněné dravce, které se v Pavlově podařilo vyléčit. Do oblak se vrátila tři káňata, několik poštolek a dále kalous, hrdlička i uzdravený krkavec s operovaným křídlem. Do venkovní voliéry se přestěhovalo také několik letošních veverek. Jen co se rozběhají a ještě o něco vyrostou, za několik dní by se mohly vrátit na stromy do lesů a parků. Podobný osud čeká i čtyři liščata. „Už jsou ve věku, kdy už mohou být ve venkovních prostorách, kam jim nosíme potravu a čistou vodu, a už je vůbec nekontaktujeme s cílem nechat je zdivočet, a dát jim tak velkou šanci na návrat do volné přírody,“ informovala veterinářka stanice Alexandra Karafiátová.
Přestože počasí nepřeje, sezóna mláďat je v plném proudu. V záchranné stanici se aktuálně staráme o čtyři liščata, mládě výra velkého, puštíka obecného, tři malé kuny, tři srnčata, šest drozdů kvíčal, pět kosů, sojku, dva holuby hřivnáče, stehlíka, nově o pět čápat zachráněných z hnízda na komíně ve Valči na Třebíčsku a početná jsou i veverčata. Když situace dovolí, mohou mláďata vidět i návštěvníci stanice. Brány areálu se totiž otevřely s počátkem května. „Nejpočetnější zástupy k nám míří o víkendech, prozatím jsme vydali cca 450 vstupenek,” uvedl Zbyšek Karafiát s tím, že ve stálých expozicích je zhruba 70 zvířat, další více než polovina, často zraněných a plachých ptáků i savců, je ve vnitřních prostorách.
Pro návštěvníky máme ve stanici otevřeno v pracovní dny od 9.00 do 16.00 hodin, o víkendech od 9.00 do 13.00 hodin. „V jiné časy si lidé mohou zavolat, a pokud to jen trochu půjde, rádi jim vyjdeme vstříc,“ upřesnil ředitel Karafiát.
Úplnou novinkou je budování dvou oddělených jezírek pro želvy nádherné a pro čolky a další obojživelníky. „Stále častěji řešíme nálezy želvy nádherné v naší přírodě. Poslední dvě se k nám dostaly, když je rybáři vylovili společně s rybami z rybníka. Přitom tahle želva původem ze Severní Ameriky do naší přírody vůbec nepatří a v přírodě způsobuje pohromu,“ upřesnil na závěr Zbyšek Karafiát důvod budování jezírek jako nového domova pro rozrůstající se počet obyvatelek stanice.