31. ledna 2024 – V roce 2023 se ošetřovatelé Stanice Pavlov starali o historicky nejvyšší počet zraněných, nemocných nebo hendikepovaných zvířat a bezmocných mláďat. „Zatímco v roce 2022 to bylo 1 064, vloni jsme pečovali o 1 291 zvířat,“ uvedl ředitel stanice Zbyšek Karafiát s tím, že nejvyšší počet představovali ptáci (969), následováni savci (310) a v jednotkách kusů šlo o plaze (9) a obojživelníky (3). Mezi živočichy byly také kriticky ohrožené druhy, jako je orel mořský nebo netopýr černý, a dále silně ohrožené druhy, které představovali například dudek chocholatý, kulíšek nejmenší, lelek lesní, ledňáček říční nebo krutihlav obecný.
Téměř polovinu živočichů, o které jsme v Pavlově pečovali, tvořila mláďata (570 případů). Ve 106 případech za zranění zvířat mohla doprava a jen o 16 případů méně zapříčinilo zranění jiným živočichem. Veterináři řešili 52 případů fraktur končetin a 34 ptáků se popálilo elektrickým proudem. „V roce 2022 jsme měli pouze dva případy související s otravou, zatímco loni jich bylo 19,“ doplnil Zbyšek Karafiát. Nejvíce zvířat do stanice putovalo z Jihlavy (371), dále z Havlíčkova Brodu (249), Třebíče (158) a Světlé nad Sázavou (145). Několik případů se objevilo i na druhé straně Vysočiny, například v Moravských Budějovicích (40) nebo v Náměšti nad Oslavou (24).
Nejnáročnějším časem ve stanici je období od dubna do září, kdy přichází mláďata. U nich jde často o péči srovnatelnou s novorozencem. Například malé ptáče se musí krmit co dvě hodiny. V sezóně se k práci přidávají komentované prohlídky a vzdělávací programy. Jen za loňský rok stanici navštívilo 3 118 jednotlivců a rodin a některý z výukových ekologicky zaměřených programů absolvovalo 3 750 dětí z MŠ, ZŠ, ale také SŠ. V sezóně zaměstnancům velmi významně pomáhají praktikanti z řad studentů odborně zaměřených středních škol a veterinárních vysokých škol. Velké díky patří také dobrovolníkům.
Velkou výzvou v posledních měsících je svoz zvířat z celé Vysočiny. Není výjimkou, že jsou dny, kdy přijímáme až 20 živočichů z Jihlavy, Náměště nad Oslavou nebo Třebíče a řidiči ujedou 300 kilometrů denně. „V některých částech Vysočiny máme dobrovolníky, kteří mají kladný vztah ke zvířatům a u zraněných živočichů nám pomáhají s první pomocí, aby nám tak svoz do stanice velmi významně ulehčili. Aktuálně nám velmi chybí podobný dobrovolník v Jihlavě, Velkém Meziříčí, Náměšti nad Oslavou nebo Telči, ale oceníme dobrovolníka z jakéhokoliv místa Vysočiny,“ uvedl ředitel Zbyšek Karafiát s tím, že pokud by lidé o dobrovolnické spolupráci uvažovali, mohou vyplnit jednoduchý formulář a my se jim brzy ozveme.
Zajímavostí je, že Stanice Pavlov není pouze neziskovou organizací, ale také sociálním podnikem. Od roku 2016 funguje na principu sociálního podnikání, díky tomu se zvýšil počet zaměstnanců pracujících na stanici. Pracují tady lidé, kteří by se na trhu práce uplatnili jen s velkými obtížemi.