VYSOČINA, 14. ledna – Rok 2024 přinesl historicky nejvyšší počet zraněných, nemocných nebo hendikepovaných zvířat, o které jsme se ve stanici starali. Celkem šlo o 1 644 živočichů, což představuje výrazný nárůst oproti roku 2023, kdy jich bylo necelých 1 300.
„Největší skupinu tvořili ptáci, celkem 1 132 jedinců, následovaní savci, kterých bylo bezmála 500,“ uvedl ředitel stanice Zbyšek Karafiát. Mezi přijatými zvířaty byla i kriticky ohrožená zvířata, například orel mořský, netopýr černý nebo netopýr brvitý. Stanice také pomáhala silně ohroženým druhům, jako jsou ledňáček říční, plch lesní nebo bekasina otavní.
Péče o mláďata představovala téměř 35 % všech případů. „Mláďata často vyžadují intenzivní přístup, který se svou náročností dá přirovnat k péči o novorozence,“ přiblížil Zbyšek Karafiát. Významnou část zranění zapříčinily srážky s automobily, střety s jinými živočichy nebo nárazy do prosklených ploch. Ve stanici řešili také 31 případů popálení elektrickým proudem a pět případů otravy.
Mezi nejčastější pacienty patřili ježci (189), dále poštolky (99), netopýři deseti různých druhů (61 jedinců) a zajíci polní (43). K nám do stanice se dostalo také 24 veverek, sedm ledňáčků říčních a dva orli mořští.
Nejvyšší počet zvířat za jediný den (91) přijali naši pracovníci po deštivém víkendu 16. září, kdy bylo nutné zachránit především zesláblé jiřičky, vlaštovky, ale také ježky. Další náročné dny nastaly 6. května (příjem 20 zvířat), 15. června (23 zvířat), 26. června (30 zvířat), 11. července (19 zvířat) nebo 28. září (22 zvířat). „V sezóně běžně přijímáme kolem deseti zvířat denně, mimo sezónu je to zhruba o polovinu méně,“ dodal Karafiát s tím, že pracovníci, kteří mají na starosti svoz zvířat, křižují celou Vysočinu a není výjimkou, že denně ujedou přes 300 kilometrů.
Pomáháme zvířatům z celé Vysočiny. K nejvíce případům jsme vyjížděli do Jihlavy (434), dále do Havlíčkova Brodu (285), Třebíče (219) a Světlé nad Sázavou (215). Významné počty jsme zaznamenali i na opačném konci Vysočiny, v Moravských Budějovicích (76) a Náměšti nad Oslavou (24).
Zvýšený počet pacientů klade vysoké nároky na prostory ve stanici a také na logistiku. „V posledních dvou letech se významně potýkáme s nedostatkem místa. To je jeden z hlavních důvodů, proč jsme se rozhodli u nás v areálu postavit nové léčebné centrum s 16 voliérami. Záměr mohou lidé podpořit prostřednictvím veřejné sbírky (č. transparentního účtu: 2103005436/2010). Pokud vše půjde podle našich plánů, letos začneme s výstavbou a hotovo bychom měli mít v roce 2027,” připomněl Zbyšek Karafiát.
Kromě finanční podpory velmi rádi uvítáme i dobrovolníky, kteří by pomohli se svozem zvířat nebo by se zapojili do práce ve stanici. Dobrovolníci se mohou hlásit prostřednictvím tohoto formuláře.
Jsme záchrannou stanicí a zároveň sociálním podnikem. Od roku 2016 zaměstnáváme lidi s hendikepem, kteří by jinak jen obtížně hledali uplatnění na trhu práce.