parallax background

Staňte se kmotry mláďat

DĚKUJEME, ŽE POMÁHÁTE, MÁ TO SMYSL!

Rádi byste se stali kmotry mláďat?


Rádi byste nás podpořili a zvažujete, jakým způsobem pomoci. Od listopadu roku 2020 jsme pro vás připravili nový koncept pomoci. Nemusíte být pouze dárci nebo adoptivními rodiči, mohou se z vás stát kmotři mláďat odchovaných ve stanici a vypuštěných zpět do volné přírody.

Staňte se kmotry mláďat tady
Potvrzení o daru pro rok 2023 tady

Každoročně máme ve stanici desítky malých ježků, ptáčat, veverek nebo také malé poštolky, srnčata nebo mláďat šelem, kterým pomůžeme vyrůst. Málokdo si dokáže představit, co péče o malé srnče, veverku nebo ptáče obnáší. Například malé ptáče se musí krmit téměř každou půlhodinu, srnče zase každé tři hodiny, takže když opomeneme náklady spojené s potravou, jde o časově velmi náročnou práci. Tu nemůžeme a samozřejmě ani nechceme vyčíslit, nicméně by nám ve stanici moc pomohlo, kdybyste se stali kmotry vybraných mláďat a rádi přispěli například právě na mléko, láhev, dudlíky, na myši pro mláďata sov nebo na veterinární ošetření.


Jak se stát kmotrem?
Vybírat můžete z osmi nejčastějších typů mláďat, o která se každoročně ve stanici staráme. Důležité je, abyste výběrem srdci nejbližšímu udělali radost sobě nebo někomu z vašich blízkých.

NA CO VŠECHNO MLÁĎÁTKŮM PŘISPĚJETE?

Podle finančních možností si můžete zvolit jednorázový příspěvek 500 Kč, 1.000 Kč nebo 2.000 Kč, který můžete rozložit i do měsíčních trvalých příkazů tak, aby vás podpora mláďat finančně nezatížila. Samozřejmostí je možnost potvrzení o daru pro daňové účely a vybírat můžete i z několika dárkových certifikátů, které mohou být skvělým dárkem novomanželům, pod stromeček nebo třeba k narozeninám. Na certifikát podle vašeho přání uvedeme jméno kmotra.

Kmotrem nemusí být jen jednotlivec, ale třeba třída dětí, kolegové z práce, nezisková organizace, úřad, firemní oddělení nebo komerční firma.

U každého mláděte budete vědět, na co přesně jste částkou přispěli.

PROČ SE STÁT KMOTREM MLÁĎAT Z PAVLOVA?

1. Spolu s námi zachráníte životy mláďat a vyvážíte chyby, kterých se jako společnost dopouštíme. Většinou totiž právě člověk může za zraněná zvířata, která pálí elektrická vedení, srážejí auta nebo neviditelné skleněné překážky. Každý den je to boj o holý život.


2. Kmotrovství mláďat může být skvělým dárkem pro vaše blízké, přátele, rodinu, ať už u příležitosti svatby, narozenin nebo Vánoc.


3. Firmy, organizace nebo třeba spolky mohou společně podpořit dobrou věc a ukázat, že jim společenská odpovědnost firem není cizí. Mláďátka se navíc mohou stát vaším symbolem.


4. Možnost odečíst si dar z daňového základu pro výpočet dani z příjmů.


5. Prostě jen skvělý pocit, že máte srdce na pravém místě.


6. Získáte 2 volné vstupenky na prohlídku stanice.


Za rok 2023 Záchrannou stanicí Pavlov prošlo bezmála 1 300 zvířat. Přitom na 570 z nich byla právě mláďata. Některá mláďata, narozená například až v září, na stanici zůstanou přes zimu, kterou by sama v přírodě nezvládla.

srncatka_384x500 px

Srnčata

Malé srnečky ležící v trávě, které nejsou zraněné, jistě není nutné zachraňovat, jen bychom jim ublížili. V některých situacích, když například přijdou o maminku, je ale pomoc lidí nutná. Péče o srnčátko je velmi náročná, mlékem v lahvičce se musí krmit každé tři hodiny.
jezecek_384x500 px

Ježečci

Každý podzim se k nám dostávají desítky až stovky mladých ježků, kteří jsou zpravidla vyhladovělí a je potřeba je dokrmit. Hodně ježků také na stanici zimuje. Přitom s malinkými ježky kojenci je velká práce, potřebují kvalitní sušené mléko a musí se jim masírovat bříška.
netopyri_384x500 px

Netopýři

Jsou velice zajímavou skupinou živočichů. Věděli jste, že netopýr každý den spořádá až padesát červíků? Často se k nám dostávají v průběhu zimy, abychom je vykrmili, uložili ke spánku a na jaře vypustili. Netopýři jsou ohroženou skupinou a záchrana každého netopýra má velkou cenu.
sovicka_384x500 px

Sovičky

Nejčastější mládě sovičky, které se k nám do stanice dostává, je puštík obecný, kterého vidíte na fotce. Každým rokem se nám s vaší pomocí podaří do volné přírody vrátit okolo deseti sov připravených na život ve volnosti. Přitom, než mládě sovy vyroste, spořádá zhruba 200 myší.
mladata selem_384x500 px

Mláďata šelem (kuny, lasice, lišky, vydry)

Každé jaro se k nám do stanice dostávají malé kuny, lasice, lišky a vydry. O tyto sirotky se s vaší pomocí staráme velmi intenzivně, abychom je připravili na život ve volné přírodě. Aby jedno mláďátko vyrostlo, spořádá cca dvě kg sušeného mléka a potřebuje láhev i dudlíky.
postolka_384x500 px

Malé poštolky a jiní dravci

V roce 2020 jsme ve stanici v Pavlově odchovali a vypustili 40 mláďat poštolek. Před jejich vypuštěním je nutné je na život v přírodě dobře připravit, aby byly soběstačné. Stejně jako v případě soviček, i v tomto případě musí malá poštolka spořádat na 200 myší, aby dostatečně vyrostla.
pevci_384x500 px

Pěvci

Malá ptáčata, která například spadnou s hnízdem nebo z něj předčasně vyskočí, se k nám každé jaro dostávají ve velkých počtech. Mláďata musíme krmit téměř neustále, každou půl hodinu, než z nich vyrostou samostatní ptáčci, připravení vrátit se do volné přírody. Aby malý ptáček vyrostl, nejprve spořádá půlkilovou směs, později litr moučných červů a ještě než ho vypustíme a než se rozkouká, další čtyři kila směsi pro evropské ptactvo.
veverka_384x500 px

Veverky

Jako malá mláďátka k nám přichází každoročně okolo 40 veverek. Podobně jako v případě malých ježečků kojenců je péče o malé veverky velmi náročná. Když jsou malé, spí v čepičkách a pijí speciální mlíčko. Když vyrostou, můžou běhat ve velké voliéře, kde se naučí všem veverčím dovednostem. Dvoutisícový příspěvek zajistí, že jedné veverce pořídíme potřebnou gramáž sušeného mléka, aby vyrostla natolik, že si bude moci pochutnávat na oříškách.
Zajímá vás ještě něco?
Darujte