parallax background

Podpora netopýrů

CO MŮŽETE PRO PŘÍRODU UDĚLAT VY?

Co dělat, když máme netopýry v domě?

Pokud se u vás usídlili netopýři, může se jednat o skupinu hledající si úkryt během jarních nebo podzimních přeletů nebo o jednotlivé samce. Pokud je množství netopýrů větší a vyskytují se během letního období, je pravděpodobné, že se jedná o samičí kolonii s mláďaty.
V žádném případě se nesnažte uzavírat vletové otvory nebo instalovat jednostranné uzávěry. V případě, že se jedná o mateřskou kolonii, by to znamenalo úhyn všech mláďat.
Jak řešit problémy spojené s výskytem netopýrů v domě?
1. Znečišťování oken pod výletovým otvorem padajícím trusem, lze zamezit tím, že pod otvor nainstalujete plechovou stříšku.
2. Hromadění trusu pod kolonií na půdě lze předejít umístěním plastové fólie na podlahu před příletem kolonie, kterou na konci sezóny snadno sbalíme a odneseme i s trusem. Trus lze následně využít jako výborné hnojivo na zahrádce.
3. Šramocení a hlasovým projevům netopýrů nelze zamezit. Doba přítomnosti netopýrů v úkrytu však bývá omezena jen na krátké období v roce a nezbývá než zkusit trochu tolerance a trpělivosti.
4. Pokud vám netopýr vletěl do bytu, je nejlepší co nejvíce otevřít okno, zhasnout světlo a počkat - netopýr si většinou najde cestu ven sám.
5. Pokud netopýr spadne na zem, opatrně ho uchopte přes kus hadříku a posaďte ho na okno. Většinou odletí sám.
6. Pokud je netopýr evidentně poraněný nebo ve večerních hodinách sám neodletěl, kontaktujte naší záchrannou stanici.
7. Pokud máte jakýkoli problém s netopýry, neváhejte nás kontaktovat!

Víte o netopýřím úkrytu?
Nahlášením netopýřích úkrytů pomůžete jejich ochraně. Jelikož netopýři žijí pro nás skrytým způsobem života – aktivují se v noci, pohybují se v jiném prostoru a komunikují na jiných frekvencích, řada jejich úkrytů nám zůstává skryta. To bohužel často vede k nezáměrnému uzavření výletového otvoru například při opravách domů. V takové situaci většinou zůstává celá kolonie v domě navždy uvězněna. Problematické je i kácení dostupných stromů.
Hlásit netopýří úkryty na budovách i ve stromech můžete na stránkách www.ceson.org. Další informace najdete na webu www.zvirevnouzi.cz v sekci Zvířecí poradna.
Máte dotaz?
Darujte