parallax background

Jak pomáhat v zimě

CO MŮŽETE PRO PŘÍRODU UDĚLAT VY?

Dokrmovat můžete ptáky i zvěř

DOKRMOVÁNÍ PTÁKŮ

Značné množství našich ptáků se běžně živí živočišnou potravou. Pokud nemrzne, můžeme volit pro přikrmování potravu, která se podobá té jejich přirozené, např. hmyzožravé ptáky je možné přikrmovat hmyzem zakoupeným v rybářských nebo specializovaných prodejnách. Celou zimu však z finančních i praktických důvodů hmyzem krmit nelze (zmrzl by). Ptáci, kteří v našich podmínkách přečkávají zimu, dokážou v zimě přijímat alternativní potravu. Jsou to zejména:
1. Semena – především slunečnice, drcený oves, len, proso, semínka trav a bodláků přilákají vrabce, zvonky, stehlíky a sýkorky. Semena rostlin se svou energetickou hodnotou nejvíce podobají přirozené potravě ptáků.
2. Rozdrcené ovesné vločky, krupice, hrubá mouka zapražená na tuku.
3. Rozdrcený jemně nastrouhaný tuk.
4. Zadina – odpad vznikající při úpravě obilí – možno získat od zemědělských podniků většinou zdarma (vhodné pro zrnožravé ptactvo).
5. Ovoce a bobule (jeřabiny, plody bezu černého, hlohu, rakytníku, břečťanu či svídy)
6. Tukové směsi, které získáme vyškvařením loje a následným smícháním s olejnatými semeny (např. slunečnice) nebo ovesnými vločkami, krupicí, hrubou sójovou moukou, ale i strouhankou (vyvarujte se strouhanky z tukového pečiva, které se rychle kazí a žlukne). Směs pak za tepla plníme do různých, k zavěšení vhodných nádob, ze kterých je ptáci postupně zespodu uzobávají.
7. Vedle tukových směsí lze zavěšovat, převážně pro sýkory, kousky syrového loje či sádla. Nezávadné kuchyňské odpadky jsou také vhodným krmivem, protože v takové době ptactvo neodmítne skoro žádnou potravu.
8. K rychlému nakrmení (např. na okenní římse, kam již ptáci chodí) jsou vhodné malé kousky libového masa.
9. Ptáci velmi uvítají nezamrzlou vodu (jako zdroj uhašení žízně, ale i pro koupání).
10. V obchodech lze zakoupit přímo speciální míchané směsi pro krmení ptáků.

Dejte si pozor na kupované lojové koule v síťkách! Mohou se stát pro zvířata smrtelnou pastí. Pokud si nejste schopni vyrobit podobné doma, kupovanou kouli ze síťky vyndejte a najděte jinou možnost, jak ji pro ptáky zavěsit, nebo existují speciální držáky na lojové koule.
DOKRMOVÁNÍ ZVĚŘE

K přikrmování zvěře existuje celá řada možností, proto jmenujme jen některé. A to vždy za dodržování zásady, že krmivo musí být nezávadné (tedy neplesnivé apod.):
1. seno, letnina – usušené větvičky nejrůznějších stromů a keřů (dubu, lípy, vrby, osiky, maliníku, kopřivy apod.) obsahují výživné látky a především odstraňují pocit hladu a zlepšují průchodnost natrávené potravy spárkaté zvěře,
2. větve na ohryzání – pro zajíce a králíky využijme například větve ovocných stromů, které jsme odstraňovali při zimním průklestu,
3. semena – žaludy, kaštany, bukvice obsahují nejdůležitější stavební a energetické látky pro život zvěře. Semena je dobré podávat před začátkem zimního přikrmovacího období či na jeho začátku,
4. dužnatá krmiva – jablka, hrušky, mrkev, jeřabiny, brambory, krmná řepa a siláž jsou hlavně zdrojem vitamínů a tekutin,
5. suché neplesnivé pečivo a chléb – je možné nabídnout, ale mělo by být pouze doplňkem.
Počátek krmení je vhodné datovat do podzimních měsíců.
Máte dotaz?
Darujte