parallax background
PORANĚNÍ NEBO NEMOCNÍ SAVCI

Netopýři
Když vám netopýr vletí večer do místnosti
1. Pokud netopýr zmateně poletuje po místnosti, otevřete dokořán okna, zhasněte, odejděte z místnosti nebo se usaďte někde v rohu u stěny a počkejte, až se zvíře zorientuje a samo vylétne ven.
2. Pokud se usadí například na záclonách a víc jak půl hodiny se nehýbe, pomocí hadru ho odchytněte a vložte do papírové krabice. Krabici umístěte na vyvýšené místo, odkud může netopýr odletět a kam se na něj zároveň nedostanou jiná zvířata včetně domácích mazlíčků, například na parapet. Do krabice dejte kus zmuchlané hrubší látky tak, aby sahala přes okraj a netopýr se po ní mohl vyšplhat a odletět. Ráno se přesvědčte, jestli netopýr skutečně odletěl (může se stát, že z krabice pouze vyleze nebo vypadne). Pokud neodletěl, ihned zavolejte odborníky.

Když najdete netopýra v průběhu dne
1. Pokud jste našli netopýra ve dne, dejte ho do papírové krabice a večer mu umožněte odletět. Do krabice mu připravte malou misku (například víčko) s vodou. Když do rána neodletí, vezměte krabici zpět domů, zavřete víko a ihned zavolejte odborníkům.

Když najdete netopýra v zimě

Netopýr jako hmyzožravec nemá v zimě zdroj potravy, ze kterého by doplnil energii spotřebovanou na létání. Nelze ho vypustit otevřeným oknem ven, ale je nutné předat ho odborníkům. Netopýr, kterého najdete venku v období mrazů, potřebuje okamžitou pomoc!
1. Pokud najdete netopýra v zimě v místě, které je k zimování vhodné (v místě je vysoká vzdušná vlhkost, teplota po celou zimu v rozmezí 4-10 °C a minimum rušivých vlivů), nechte ho na místě a nerušte ho. Pozor abyste zvíře například ve sklepě neuvěznili, když budete zavírat větrací okénko. Pokud se v zimě netopýr nuceně probudí, zbytečně vydá hodně energie, která mu bude chybět, aby přežil zimu a neuhynul vyčerpáním.
2. Pokud naleznete netopýra kdekoli jinde, odchytněte ho s pomocí hadru a vložte do papírové krabice. Krabici nenechávejte na příliš teplém místě (například u topení) a ihned zavolejte odborníkům.
Zdroj: www.nyctalus.cz
Dospělé šelmy

Všechny naše šelmy, snad kromě nejmenší lasice kolčavy, mohou člověku v dospělosti způsobit zranění. Ve stresových situacích mohou na člověka, který se snaží pomoci, zaútočit. Proto je vhodné se zvířetem nijak nemanipulovat a okamžitě zavolat do nejbližší záchranné stanice.

Pokud najdete poraněnou lasici, kterou například chytila kočka nebo pes, vložte ji pomocí rukavic do větší krabice, dejte tam hadr nebo slámu, ve které se bude moci ukrýt, a víko dobře zajistěte. Následně volejte do záchranné stanice.

Pokud najdete šelmu chycenou v železech nebo uhynulou po požití jedu, okamžitě kontaktujte záchrannou stanici a zároveň i kriminální policii. Jedná se o trestný čin!

Hmyzožravci

Ježek může potřebovat lidskou pomoc v několika případech
1. Je-li zraněn nebo nemocný. Zraněný nebo nemocný ježek se obtížně pohybuje, je malátný, při dotyku rukou nenaježí bodliny, nestočí se do klubíčka.
2. Je-li nalezen venku během zimy. Nepříznivé zimní období přežívají ježci v zimním spánku – hibernaci. Pokud je ježek aktivní během zimy, došly mu nejspíš energetické zásoby nutné pro hibernaci. Pozor! Pokud se v zimě oteplí, mohou se ježci probudit (vyvenčí se, proběhne) a znovu se uloží ke spánku!
3. Je-li zachycen v síti nebo chycený v jiné pasti. Ježek se může zamotat do různých typů sítí, může se zachytit v plotě nebo spadnout do jímky, kanálu, zahradního jezírka či bazénu.
4. Má-li na podzim nízkou hmotnost. Na úspěšné přezimování potřebuje ježek minimální hmotnost okolo 500 g. Vzhledem k průběhu počasí v posledních letech, mohou tohoroční ježci zazimovávat až v průběhu prosince, kdy pod nulu klesají i denní teploty. Není vždy zásadní hmotnost, ale tukové zásoby, které si ježek vytvoří.
5. Jedná-li se o osiřelé mládě. Může se stát, že ježčí miminka osiří, když jejich matka zahyne. Tato mláďata o hmotnosti 30–50 g potřebují okamžitou pomoc. Je však třeba důkladně prověřit, že mláďata jsou opravdu osiřelá. Ježčí samice svá mláďata často opouští i na delší dobu, kdy se vydává hledat potravu. Je třeba situaci sledovat a než přistoupíte k záchraně malých ježků, volejte do záchranné stanice, kde poradíme.

Hlodavci

Jedná se o velmi rozmanitou skupinu, kde nejmenší (myška drobná) má několik málo gramů a největší bobr může vážit až 30 kilogramů. Většina malých hlodavců jsou typičtí stratégové – mají hodně mláďat a krátkou délku života, tvoří významnou složku potravy většiny predátorů. Pokud v přírodě najdete poraněné nebo nemocné jedince větších hlodavců (bobr, nutrie), kontaktujte záchrannou stanici, se zvířetem sami nemanipulujte. Při nálezu středně velkých hlodavců (křeček polní, veverka obecná, ondatra pižmová) konzultujte konkrétní postup s pracovníky záchranné stanice. Se zvířetem manipulujte pouze v pevných rukavicích. Pokud umístíte zvíře do papírové krabice, za čas se může prokousat ven.

Kopytníci

Srnec obecný
V případě nálezu dospělé poraněné srnky je v první řadě potřeba kontaktovat zástupce místního mysliveckého sdružení. Pokud si nejste jistí a potřebujete se situací poradit, obraťte se na pracovníky záchranné stanice. Snažte se, aby zvíře zůstalo v klidu a zbytečně se nestresovalo. V některých případech můžeme nalézt srnky otrávené řepkou, taková zvířata ztrácí zrak, plachost a orientaci. V takovém případě bohužel není možné srnkám pomoci a myslivecké sdružení situaci vyřeší.
Srazí autem - zavolat na 158 a sdělit, že je tam poraněné zvíře. Najde nebo srazí - policie má kontakty na myslivecké hospodáře a následně řeší dál.
Máte dotaz?
Darujte