parallax background

Zrušte ptačí pasti a zachraňte život

CO MŮŽETE PRO PŘÍRODU UDĚLAT VY?

Nádrž na vodu se může stát ptákům osudná.

K záchraně života zvířat, v tomto případě ptáků, stačí často opravdu jen málo. Abychom si života kolem nás dostatečně všímali, byli ohleduplní a zodpovědní. Pokud vám tyto vlastnosti nejsou cizí a rádi byste získali informace o tom, jak odstranit běžné ptačí pasti ve vašem okolí, a tím jednoduše zachránili třeba i několik životů, věnujte tomuto článku alespoň pět minut vašeho času. Dozvíte se, že ochrana před zbytečnou smrtí je mnohdy velmi snadná.
OKAPOVÉ SVODY

Velkým nebezpečím pro ptáky jsou okapové roury (svody), které ústící přímo do kanalizace. Najdeme je na většině městských domů. Ptáci, kteří sklouznou nebo skočí do roury, se dostávají do smrtelné pasti a odtékají kanalizací. Na okapové roury můžeme nainstalovat košík na listí, který seženete v obchodě s domácími a zahradními potřebami, a ptáky tak jednoduše ochráníte.
 
 
VERTIKÁLNÍ ROURY

Nebezpečné jsou také všechny svisle stojící roury, trubky, vysoké sudy, fukary na seno a podobně. Najdeme je na půdách nebo na zahradách. Jejich zabezpečení je přitom snadné: nefunkční trubky umístěte tak, aby do nich ptáci nemohli spadnout. Položte je a uzavřete otvory například pletivem.
Na Břeclavsku bylo na jedné farmě ve vertikálních rourách nalezeno 11 uhynulých sov pálených, tři poštolky, kavka a dva pěvci. Zdroj fotografií: www.oldcso.birdlife.cz.
 
 
KOMÍNY

Podobným typem nebezpečí jsou komíny s hladkým vnitřním povrchem. V některých případech jsou úhyny v komínech extrémní, například na Náchodsku bylo v jednom komíně chaty stojící u lesa nalezeno celkem 25 puštíků obecných. Jen náhodou se zachránil jediný, který byl vypuštěn zpět do přírody. DIVIŠ (1996). Nezabezpečené komíny u lesa nebo v zemědělské krajině mohou být pastí pro puštíky, sýčky, sovy pálené, poštolky, kavky a další. Nejjednodušší ochranou je pletivo, případně speciální komínové hlavice.
NÁDRŽE NA VODU

Další pastí pro ptáky ale i jiná zvířata jsou nádrže s vodou nebo jinou tekutinou. Ptáci ve snaze napít se spadnou do kádě a už nemají možnost se dostat ven. V přirozeném prostředí by se jim to stát nemohlo. Do nádrží stačí dát prkýnka, na kterých se mohou zvířata zachytit nebo v případě menších kádí po stranách instalovat pletivo, vyrábí se i speciální ptačí plováky. Nefunkční nádrže je vhodné překlopit.

PROVÁZKY, SÍTĚ, SILONY

Ze zahrady pak také velmi důsledně odstraňujte nepřírodní materiály, do kterých se mohou zvířata zamotat. Ročně na stanici evidujeme desítky případů, kdy jsou zvířata nalezena zachycená nebo uvězněná v materiálech, jako jsou umělohmotné provázky, sítě na seno nebo silonové vlasce. Řada zvířat se pak do konce života potýká s trvalým handicapem, protože se jim končetiny tak zaškrtily, že nakonec odumřely. V horších případech řada živočichů zamotaných do nejrůznějších sítí umírá ještě na místě.
Dva uhynulí sýčci obecní zamotaní do staré sítě na seno. Foto: Ronald van Harxen – převzato.
Máte dotaz?
Darujte