parallax background

Výlety a zajímavá místa v okolí

HRAD V LEDČI NAD SÁZAVOU

Ledečský hrad se řadí mezi nejstarší šlechtické hrady v Čechách a je jediným dochovaným hradem středního Posázaví. Památku, kterou si v posledních letech velmi oblíbili filmaři, kteří tu natočili například pohádky Anděl Páně 2, Čertí brko nebo v roce 2000 Bídníci s Gérardem Depardieu, můžete objevovat v rámci komentované prohlídky, návštěvou muzea nebo výstupem na hradní věž, která nabízí úchvatné výhledy na město i krajinu protknutou řekou Sázavou.
Fotografie: m - ARK z www.vysocina.eu

ZÁMEK VE SVĚTLÉ NAD SÁZAVOU

V roce 2014 otevřeli soukromí majitelé zámecké brány široké veřejnosti a aktuálně zvou na čtyři prohlídkové okruhy. Na zámku ve Světlé nad Sázavou můžete vidět expozici historického evropského skla, expozici historických hodin, obrazů a soch, k prohlídce slouží také Muzeum Světelska a nahlédnout můžete i do prvorepublikových pokojů. Ve zrenovovaných prostorách jižního křídla zámku můžete navštívit kavárnu a během letní sezóny vybírat z velkého množství akcí pro dospělé i děti.
Fotografie: archiv Zámek Světlá nad Sázavou ze zameksvetla.cz

ZÁMEK ZRUČ NAD SÁZAVOU

Na zámku, jehož historie sahá nejméně do roku 1328, dnes sídlí radnice. Návštěvníkům z řad turistů slouží zámecké galerie a jižní křídlo a jejich dva prohlídkové okruhy včetně expozic Svět kostiček a panenek a návštěvy Kolowratské věže. V hradním příkopu je vybudována zábavně naučná stezka rytíře Miloty z Kolowrat, kde si děti mohou vyzkoušet střílení z luku, rybolov nebo šplh na totem, a v další části je letní kino. V bývalé sýpce objevíte interaktivní expozici Příběh řeky Sázavy a ve Zručském dvoře byla otevřena expozice Vodácké muzeum. Každá místnost zámku je zařízena v jiném slohu, a tak projdete i bez stroje času zámkem od antiky až po secesi.
Fotografie: archiv Zámek Zruč nad Sázavou

STÁTNÍ HRAD LIPNICE

Šestnáct kilometrů od Pavlova leží Hrad Lipnice. Jde o jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů. V rámci prohlídky navštívíte sklepení, kapli, hradní muzeum a vystoupáte na ochoz věže Samson, odkud je krásný výhled do okolní krajiny Vysočiny. Lipnice je spjatá se spisovatelem, světoznámým autorem Švejka, Jaroslavem Haškem, který na hradě provázel a pod hradem má dnes vlastní památník, který dokumentuje jeho život a dílo.
Fotografie: m - ARK z www.vysocina.eu

ZATOPENÉ LOMY U LIPNICE

V zatopených žulových lomech nedaleko Lipnice vznikla umělecká galerie, dnes nazývaná Národní památník odposlechu. Příjemná procházka vás zavede k lomům, na jejichž stěnách vzniklo Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlaté oči – práce sochaře Radomíra Dvořáka. Značená cesta vede i k poslednímu dílu havlíčkobrodského sochaře – Hlava XXII, kterou najdete na okraji obce Dolní Město.
Fotografie: David Falat pro www.vysocina.eu

PŘÍRODNÍ REZERVACE STVOŘIDLA

Na krásnou přírodu láká nejen vodáky, ale také turisty Přírodní rezervace Stvořidla a k ní přiléhající Přírodní park Melechov. Stvořidla jsou nejstarší rezervací na Havlíčkobrodsku. Dominuje jim hluboké údolí s korytem řeky Sázavy v podobě balvanovitého řečiště. Poblíž rezervace se nachází Sluneční zátoka s památníkem spisovatele Jaroslava Foglara, který tu mnohokrát tábořil se skauty. A právě v této lokalitě vznikla nejslavnější kniha Hoši od Bobří řeky. Místní krajinou vede i známá železniční trať Posázavského pacifiku.
Fotografie: archiv OKPPCR Kraje Vysočina pro www.vysocina.eu

KOSTEL SV. VÍTA V ZAHRÁDCE

Jednou z mála staveb, která dodnes stojí z bývalého městečka Zahrádky, které ustoupilo výstavbě vodního díla Švihov, je původně románský kostel sv. Víta. Zdobí ho částečně zachovalé gotické nástěnné malby. Interiér kostela není běžně přístupný s výjimkou krátkodobých akcí Národního památkového ústavu a Spolku Přátelé Zahrádky.
Fotografie: Pavel Vadkerti, poskytl Spolek přátelé Zahrádky @zahradka.zelivka

ČÍHOŠŤ

Číhošti leží geografický střed České republiky, který na louce na východní straně obce od roku 2006 připomíná památník v podobě dřevěného rozcestníku. Obec je navíc známá číhošťským zázrakem, který se údajně odehrál v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie v prosinci 1949 a v lednu 1950. Akci vyprovokovala tehdejší státní bezpečnost, aby mohla zatknout faráře Josefa Toufara a následně ho při výslechu umučit.
Fotografie: www.vysocina.eu

HUŤ JAKUB TASICE

Unikátní sklářský skanzen, kde v roce 2016 obnovili malou výrobu skla a který je známý především díky televiznímu seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře. V turistické sezóně se tady konají prohlídky s průvodcem, od kterého se dozvíte o historii sklárny, prohlédnete si budovu generátoru, unikátní sklářskou huť z roku 1820, sklářské provozy i brusírnu.
Fotografie: archiv OKPPCR Kraje Vysočina pro www.vysocina.eu

Další tipy na výlety po celém kraji najdete na turistickém portále Kraje Vysočina www.vysocina.eu.
Darujte